22 lutego 2014

Pedagogika Marii Montessori

Maria Montessori żyła w XIX wieku, była włoską lekarką i propagatorką nauczania dzieci najmłodszych w sposób swobodny i niczym nie ograniczony.



W dzisiejszych czasach pojawiło się wiele przedszkoli, które oparły całą swoją działalność właśnie na ideologii Montessori. Poglądy włoskiej uczonej są godne zainteresowania. Ówczesna szkoła tłumi w dużej mierze samodzielność myślenia dzieci i młodzieży, powoduje schematyczność poznawania świata. Prowadzenie zajęć w ławkach i zgodnie z rytmem dzwonków ogranicza swobodę tworzenia i samodzielność działania.

 
fot.1 Walce dźwiękowe Montessori


Metoda ta daje możliwość korzystania z zabawek i pomocy naukowych wykonanych w sposób solidny oraz z materiałów wysokiej jakości. W chwili wszech obecnego plastyku jest to ciekawa propozycja. Ogólne założenia tej metody nauczania są bardzo obiecujące, pozwalają na podążanie "za dzieckiem", określania na bieżąco jego potrzeb oraz podsuwania mu zadań adekwatnych do obecnych zainteresowań. Ogranicza to w dużej mierze frustrację dziecka. Polecam lekturę książek poświęconych tej metodzie. Część z nich jest bardzo pomocna w codziennej pracy z dzieckiem i jest innym spojrzeniem na jego rozwój.


fot.2 Zabawki drewniane


Nie posiadam wiedzy w jaki sposób funkcjonują przedszkola i szkoły stosujące jedynie metodę Montssori. W jaki sposób rozwiązany jest problem trzymania minimalnej dyscypliny w grupie, która jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa. Ponadto przedszkola funkcjonują na zasadzie swobodnej działalności dzieci w całym budynku. Oznacza to, że mogą korzystać z wszystkich pomieszczeń przedszkola w dowolnej chwili (U.Steenerg, Pedagogika Marii Montessori w przedszkolu). Zastanawiające jest w jaki sposób rozmieszcza się kadrę nauczycielską czuwającą nad bezpieczeństwem dzieci. Jeśli ktoś z Państwa dysponuje taką wiedzą - zapraszam do kontaktu. Z miłą chęcią poznam kulisy prowadzenia przedszkola w tym nurcie nauczania.

Źródła:
1. Internet (zdjęcia)
2. U.Steenerg, Pedagogika Marii Montessori w przedszkolu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz